ELTE TTK / MTA GEONÓMIAI BIZOTTSÁG:
KOZMIKUS ANYAGOKAT VIZSGÁLÓ ŰRKUTATÓ CSOPORT

Programszervező és a kutatócsoport vezetője: Bérczi Szaniszló, egyetemi docens,
ELTE TTK, Általános Fizika Tanszék. 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a.
Telefon:   (1) 372-2986, (1) 372-2976,   Fax: (1) 372-2503,   E-mail:  bercziszani(kukac)ludens.elte.hu
Honlapok: http://planetologia.elte.hu/
 

TEVÉKENYSÉGEINK ÉS EREDMÉNYEK
Csoportunk űrkutatási tevékenysége összességében az Űrkutatási Tudományos Tanács fő irányai közül az űrfizikához, a NASA adatbázisában az asztrofizikához tartozik. Ezen belül négy kutatási és oktatási területen tevékenykedünk.

NÉGY NAGY KUTATÁSI TERÜLET, NÉGY ŰRKUTATÓ KÖRÜNK


HUNVEYOR KÖR:
1997-ben egy olyan űrkutatás-oktatási programot is elindítottunk, mely a Hunveyor kísérleti és gyakorló űrszonda építésével, a robotika és a planetáris geológia műszeres összekapcsolásával foglalkozik. Ennek ma már négy műhelye van, Budapesten, Pécsett, Szombathelyen és Székesfehérvárott. 
Kiadvány: Surveyor alapján megépített Hunveyor. Bp-Pécs-Szombathely, 2001.
Az egyes csoportok vezetői: ELTE TTK: Bérczi Szaniszló; Pécsi Tudományegyetem: Hegyi Sándor; Berzsenyi Dániel Főiskola: Kovács Zsolt Imre; Kandó Kálmán Műszaki Főiskola: Hudoba György


 

 

HOLDKŐZETEK, METEORITEK KÖR: 
A kőzettani mikroszkópia, a mikroszondával végzett geokémia és más anyagvizsgálati módszerek mellett statisztikai és elméleti fizikai módszerekkel tanulmányozzuk a Naprendszer különböző égitestjeiről származó anyagokat.
Kiadványok: Holdkőzetek; Holdkőzetekről, meteoritekről. Bp, 2000.
Vezeti: Bérczi Szaniszló
PLANETOLÓGIA KÖR
A Naprendszer égitestjeinek geomorfológiáját kutatja és a felszíni térképezés kérdéseivel foglalkozik. Egyik kiemelt kutatási területünk a Naprendszernek és égitestjeinek evolúciója. 
Kiadvány: Bolygótestek atlasza  (Budapest, 2001.)
Tagok: Bérczi Szaniszló, Illés Erzsébet, Kereszturi Ákos, Sik András, Simon Tamás, Hargitai Henrik

 

ŰRKUTATÁS ÉS GEOMETRIA KÖR: 
A geometria és a számítógépes grafika módszereit használja a Hunveyor fejlesztése, interaktív térábrázolási programok kidolgozása, a kozmikus térben történő mozgások és az űrkutatásban az űrállomás térbeli modellezésével kapcsolatos térbeli tevékenységek gondolati kifejezése és mozgásos megjelenítése területén. 
Kiadvány: Az eurázsiai népművészettől a számítógépes grafikáig. 
Tagjai: Bérczi Szaniszló, Kabai Sándor


HOLDKŐZETEK, METEORITEK, ÉGITESTEVOLÚCIÓ
 Az elmúlt 8 évben több kozmikus-anyag készlet volt kölcsön űrkutató csoportunknál. Az egyik a NASA holdkőzetek kőzettani vékonycsiszolat- és beöntött korong készletevolt, melyet az 5. nemzetközi kölcsönzési egyezménnyel, immáron tartós használatra kaptunk kölcsön a NASA Johnson Űrközpontjától. A másik a Japán Nemzeti Sarkkutató Intézet (NIPR) kutatásra és oktatásra kölcsön adott antarktiszi meteorit vékonycsiszolatainak gyűjteménye volt. Ezeket mindig kiegészíti egy harmadik mintacsoport, mely a hazai meteoritek vékonycsiszolataiból áll és egy negyedik, amely a Föld kérgéből és köpenyéből származó mintákból áll. A Naprendszer kisebb és nagyobb égitestjeit így több mintatípus képviseli: a meteoritek a kisbolygókat, a NASA készlet a Holdat, s egy-egy minta a Marsot és több összehasonlító minta a Földet. Égitest-evolúciós vizsgálatainkban a fontosabb eredményeink a következők:
 A vékonycsiszolatok tanulmányozása két érdekes irányban folyik. Az egyik a kondritos égitestek evolúciója. A kondritos égitest fejlődéstörténetének korai szakaszában a kondritos szövet foszlik el fokozatosan. A második szakaszban fokozatosan kiolvadások történnek a kondritos összletből, a kis égitest differenciálódik. A kivált anyagok migrációja differenciálódott kis égitestet, különféle akondritos meteorit anyagokból fölépült öveket hoz létre. Különösen érdekes volt a kis égitestek bazaltos vulkanizmusa. A magas Mg-tartalmú diogenittel induló, majd howarditos és eukrites mintákat adó, egyre csökkenő Mg tartalmú bazaltos akondritok sorozatát a földi komatiitos-pikrites-tholeiites sorozattal hasonlítottuk össze. A vastagodó kéreggel változó kemizmus időben gyorsan kifejlődött az aszteroid méretű égitesten - a Vesta kisbolygón, melynek felszínét a bazaltos akondritokhoz hasonló színképű anyagok borítják.
 A NASA Holdkőzetek is érdekes anyagvizsgálatokra nyújtanak lehetőséget. A különféle bazaltos szöveteket lehülési sebességük szerint sorbarendezve TTT diagramot álítottunk össze a NASA készlet holdi bazaltjaiból. A kisbolygóknál nagyobb méretű égitest a planetáris fejlődéstörténetnek egy későbbi szakaszáról őrzött meg anyagmintákat. Rövid időre két marsi meteoritet is tanulmányozni tudtunk: Az ALHA 77005-öt a NIPR készletben és az ALHA 79001-et a NASA Antarktiszi meteoritek készletében.
 Összefoglaló munkát is készítettünk a vizsgálatainkban tanulmányozott holdi ill. kondritos meteoritikus forráségitest fejlődéstörténetéről a Naprendszer anyagait bemutató atlasz sorozatunkban. Ennek első kötete a Holdkőzetek, Meteoritek című munka, mely bemutatja a főbb meteorit szövettípusokat, a főbb metamorf folyamatokat a kondritos égitesteken, s ugyancsak elemzi a holdkőzetek főbb tipusait is. A Naprendszer anyagait bemutató atlasz sorozatunk a közép- és felsőoktatásban is jól használható majd.
 


GEOMORFOLÓGIA, PLANETOLÓGIA

 Az elmúlt 3 évben a Naprendszer égitestjeinek felszínét tanulmányoztuk. Előadássorozatot indítottunk az ELTE TTK Természetföldrajzi Tanszéke keretei között a Planetológia témakörben. A csoport tagjai egyénileg is több munkával részt vettek az LPI/ NASA LPSC konferenciáin. Hargitai Henrik nyári gyakorlaton volt az LPI-ben 1998-ban.
 Összefoglaló munkát is készítettünk a vizsgálatainkban tanulmányozott nagyobb égitestfelszínekről a Naprendszert bemutató atlasz sorozatunkban. Ennek harmadik kötete a Bolygótestek atlasza című munka, mely bemutatja a főbb kőzetbolygókat és jeges holdakat, valamint a Naprendszer kisebb égitestjeit. Vázolja a főbb felszínformáló folyamatokat, modellezi az égitesteken lejátszódó érdekesebb folyamatokat, s összehasonlítási anyagot mutat be az olyan közös felszíni folyamatokhoz, mintl a körkörös medencék képződése, a vulkanizmus, a tektonikus folyamatok, a káosz területek megjelenése vagy az égitestfelszíni kőzettestek térképezése. A Naprendszer anyagait bemutató atlasz sorozatunknak ez a kötete is jól használható majd a közép- és felsőoktatásban is.
 


A HUNVEYOR KÍSÉRLETI GYAKORLÓ ŰRSZONDA ÉPÍTÉSE

 A felsőoktatási robotika és planetáris geológia területeket összekapcsoló programunkat Hunveyor gyakorló és kisérleti űrszonda folyamatos fejlesztésével, a planetáris terepasztal különféle változatainak elkészítésével 1997 óta folytatjuk. E programunk a műszeres mérő technológiáknak és a planetáris felszíni geológiának a kapcsoltát is elemzi: műszerparkjával, autonóm rendszereivel, robotikájával, számítógépes rendszerével segíti az égitestek felszínének műszeres megismerését.
 Az 1997-ben az ELTE TTK-n elindult programot hosszú ideig a PTE TTK Informatika és Általános Technika Tanszékén (Hegyi Sándor vezetésével) működő űrkutató csoporttal karöltve végeztük. 2000 végén bekapcsolódott a munkába a Berzsenyi Dániel Főiskola Technika Tanszéke is (Kovács Zsolt Imre szervezésében) és ma már építi a Hunveyor-4-et a székesfehérvári Kandó Kálmán Műszaki Főiskola űrkutató csoportja is (Hudoba György vezetésével).
 A minimálűrszonda elkészülte, a minimális fedélzeti robotika újra lehetővé lehetővé tette, hogy frissen jött hallgatók is bekapcsolódjanak az építésbe. Az eddigi munkákban résztvevő hallgatók dolgozataikkal sikeresen szerepeltek az Országos Diákköri Konferenciákon és a NASA LPSC konferenciáin is.
 A Hunveyor űrszonda építési programjából  eddig megvalósítottuk: a) Többlépcsős fejlesztést, a minimálűrszonda elkészült mindhárom csoportnál, b) A modul elvű építkezésben megkezdtük a napelemmel működő kisebb energiaigényű rendszer építését (Hunveyor-2), c) Kompatibilis részrendszerek fejlesztésével elkészült néhány új műszeregyüttes (hőmérséklet-mérő egység, spektrométer, kémiai analizátor egység, sugárzásmérő egység, talaj keménység mérő egység, stb.)
 Összefoglaló munkát is készítettünk a Hunveyor gyakorló és kisérleti űrszonda eddigi fejlesztéseiről a Naprendszert és anyagainak viszgálatát bemutató atlasz sorozatunkban. Ennek második kötete a Planetáris felszinek viszgálata a SURVEYOR alapján megépített HUNVEYOR kisérleti gyakorló űrszondával. E munka bemutatja a Hunveyor építésének főbb szakaszait, a váz szerkezetét, az elektronikai rendszert, a minimálűrszondához tartozó kar és kamera kapcsolatát a fő modullal és sok érdekes, eddig már megvalósított kisérleti berendezést. Bemutatja a Hunveyor használatát a különféle oktatási területeken is, elsősorban az égitestfelszíneket tanulmányozó tudományokban és a földi környezettudományban. A munka egyik összefoglalójában modellezi az égitesteken lejátszódó érdekesebb folyamatok kölcsönhatásait a gyakorló űrszonda részrendszereivel, ami a mérések tervezéséhez, az egész robotegyüttes áttekintéséhez jó támpontokat ad. A Hunveyor kisérleti gyakorló űrszonda modell építséét bemutató kis atlaszunk jól használható majd a közép- és felsőoktatásban is.
 


ŰRKUTATÁS ÉS GEOMETRIA

 Ez a legfiatalabb csoportunk. Egyik vizsgálati területe az, hogyan lehet a Hunveyor építése során fölmerült tervezésnél geometriai ismereteket hasznosítani. Egy másik terület a számítógépes interaktiv grafika fölhasználása az űrszonda szerkezet ill. távlatokban az űrállomáshoz kapcsolódó térbeli alakzatok, szerkezetek tervezésében. Ezekről a munkáinkról már néhány nemzetközi és hazai publikációnk is született. Ezek közül a két legfontosabb a Houstonban megrendezett 32. Holdi és Planetáris Konferencián elfogadott közleményünk (link). Több közleményünk megjelent a HyperSpace című japán lapban is.
 A geometria és a számítógépes grafika módszereit a kozmikus térben történő mozgások ábrázolására, (például az űrállomás térbeli modellezésével kapcsolatos térbeli tevékenységek megjelenítésére) is használjuk, ilyen oktatási programot is fejlesztünk.
 Összefoglaló munkát is készítünk az Űrkutatás és a Geometria kapcsolatának a bemutatására a Naprendszer kutatásokat és az űrszondákkal végzett anyagvizsgálatokat bemutató atlasz sorozatunkban, ahol a negyedik kötet lesz az Űrkutatás és Geometria című kis atlasz, s amely valószínűleg a jövő évben készül el.


PUBLIKÁCIÓK 2000-BEN

1. Sz. Bérczi, B. Lukács, K. Török (2000): Snouted spherules in the Carpathian Basin and on Antarctica. In Lunar and Planetary Science XXXI, Abstract #1219, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
2. Sz. Bérczi, A. Fabriczy, V. Cech,.Gy. Don, S. Józsa, B. Lukács, G. Maros, P. Solt, L. Szabó-Soki, Gy. Szakmány (2000): How we used NASA Lunar Sample Set in making Solar System and planetary evolution educational videofilm series. In Lunar and Planetary Science XXXI, Abstract #1687, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
3. Sz. Bérczi, B. Lukács, Á. Holba, S. Józsa, I. Kubovics, Z. Puskás, Gy. Szakmány (2000): The NIPR Antarctic Meteorite Educational Thin Section Set. In Lunar and Planetary Science XXXI, Abstract #1199, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
4. T. Diósy, F. Roskó, K. Gránicz, B. Drommer, S. Hegyi, J. Herbert, M. Keresztesi, B. Kovács, A. Fabriczy, Sz. Bérczi (2000): New instrument assemblages on the Hunveyor-1 and -2 experimental university lander of Budapest and Pécs. In Lunar and Planetary Science XXXI, Abstract #1153, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
5. F. Roskó, T. Diósy, Sz. Bérczi, A. Fabriczy, V. Cech, S. Hegyi (2000): Spectrometry of the NASA Lunar Sample Educational Set. In Lunar and Planetary Science XXXI, Abstract #1572, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
6. Sz. Bérczi (2000): The shape of KABA: Two main streamline systems on its surface showing oriented fall. In Lunar and Planetary Science XXXI, Abstract #1198, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
7. Sz. Bérczi, K. Gál-Sólymos, B. Lukács, K. Martinás (2000): Evolution of an ureilitic parent body: Studies on the ALHA 77257,77-4 ureilite sample of the NIPR Collection: implications to fullerene state of carbon. In Lunar and Planetary Science XXXI, Abstract #1313, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
8. T. Diósy, F. Roskó, S. Hegyi, M. Keresztesi, B. Kovács, K. Gránicz, B. Drommer, Sz. Tóth, V. Cech, Cs. Z. Béres, L. Gimesi, J. Herbert, Gy. Imrek, P. Lengyel, A. Fabriczy, Sz. Bérczi (2000): New Instrument Assemblages for Planetary Geology on Hunveyor-1 & -2: Experimental University Landers in Hungary: of the Eötvös (Budapest) and Janus Pannonius (Pécs) Universities. 25th NIPR Symposium Antarctic Meteorites, Tokyo, p. 1-3.
9. K. Török, Sz. Bérczi, B. Lukács (2000): Comparison of Japanese Antarctic and Carpathian Basin Hungarian Snouted Spherules. 25th NIPR Symposium Antarctic Meteorites, Tokyo, p. 175-177.
10. Sz. Bérczi, K. Gál-Sólymos, Á. Holba, B. Lukács, K. Martinás (1999): On the Thermodynamics of Meteorites and Parent Bodies II: From Chondrites Through the Primitive Achondrite Varieties (Stage A and Stage B) to the Basaltic Achondrites. Acta Mineralogica et Petrographica, Szeged, XL. 175-198.
11. Sz. Bérczi, Á. Holba, B. Lukács (2000): On the Thermo-dynamics of Meteorites and Parent Bodies III: Basaltic Achondrites in an Increasing SiO2 Sequence and Comparison of the Role of Diogenites and Komatiites in Planetary Evolution. Acta Mineralogica et Petrographica, Szeged, XLI.
12.  Solt P., Gál-Solymos K., Lukács B., Bérczi Sz. (2000): New Investigations and Results on Kaba CV3 Carbonaceous Chondrite: Texture. Reambulation of it s Spherules, and H2O-Na2O Competition from NIPR Statistical Dataset. In: Terrestrial and Comsic Spherules. (Szerk. Cs. Detre.) 45-56. o. Akadémai K. Budapest
13. Bérczi Sz., Detre Cs., Don Gy., Gucsik A., Lukács B., Solt P. (2000): Solar System Spherules Stratigraphy: Sketch. In: Terrestrial and Comsic Spherules. (Szerk. Cs. Detre.) 45-56. o. Akadémai K. Budapest

PUBLIKÁCIÓK 2001-BEN

1. Bérczi Sz., Lukács B. (2001): Existence, Survival and Recognition of Icy Meteorites on Antarctica with Respect of Palaeotemperatures. Acta Climatologica, Szeged, XXXIV-XXXV. 51-68. (HU ISSN 0563 0614)
2. Kabai, S., Bérczi Sz. (2001): "HyperSpace Stations": How to Design Space Station Structures with Computer Algebra: Principles, Functional Units, Examples. HyperSpace, 10. No. 2. 8-14. (ISSN 0918-3507)
3. Bérczi Sz. (2001): Kis Atlasz a Naprendszerr?l (1): Planetáris és anyagtérképek holdk?zetekr?l, meteoritekr?l. UNICONSTANT. Püspökladány (ISBN 963 00 6314 XÖ, 963 00 6315 8)
4. Bérczi  Szaniszló,  Hegyi  Sándor,  Kovács  Zsolt, Fabriczy Anikó, Földi Tivadar, Keresztesi Miklós, Cech Vilmos, Drommer  Bálint,  Gránicz  Katalin,  Hevesi  László,  Borbola  Tamás, Tóth  Szabolcs,  Németh  István,  Horváth  Csaba,  Diósy Tamás, Kovács Barna, Bordás Ferenc, Köll? Zoltán,  Roskó Farkas (szerkesztette: Bérczi Szaniszló) (2001): Kis Atlasz a Naprendszerr?l (2): Planetáris felszinek vizsgálata a Surveyor alapján megépített Hunveyor kisérleti gyakorló ?rszondával. UNICONSTANT. Budapest-Pécs-Szombathely (ISBN 963 00 6314 XÖ, 963 00 6316 6)
5. Bérczi Sz. Hargitai H., Kereszturi Á., Sik A.: Kis Atlasz a Naprendszerr?l (3): Bolygótestek atlasza. UNICONSTANT, Püspökladány (ISBN 963 00 6314 XÖ, 963 00 8474 0)
6. Bérczi Sz., Kabai S. (2001): Natural structures and forms: bridges between ancient and modern graphics - from Eurasian folk art to computer graphics. In: Symmetry 2000. (Chapter 40.) (T. Laurent, I. Hargittai, Eds.) Portland Press, London
7. Földi T., Bérczi Sz., Palásti E. (2001): Water and bacteria transport via electrostatic coagulation and their accumulation at the poles on the dusty planet. In Lunar and Planetary Science XXXII, Abstract #1059, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
8. Bérczi Sz., Török K., Gál- Solymos K., Józsa S. (2001):  Mien-Ramsö Island imapct melt rock and breccia: Origin of vesicular sharp pebbles from the Ramsö Island. In Lunar and Planetary Science XXXII, Abstract #1078, Lunar and Planet. Institute, Houston (CD-ROM).
9. Bérczi Sz., Fabriczy A., Hegyi S., Kovács Zs. I., Keresztesi M., Cech V., Diósy T., Józsa S., Holba A., Lukács B., Roskó F., Szakmány Gy., Tóth Sz., Hegyi A., Kabai S. (2001): How we used NASA Lunar Set in making an educational atlas series of the Solar System materials: (1), (2). In Lunar and Planetary Science XXXII, Abstract #1100, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
10. Kovács Zs. I., K?vári I. E., Balogh R., Varga V., Kovács T., Hegyi S., Bérczi Sz. (2001): Planetary science education via construction of the Hunveyor-3 experimental planetary lander on Berzsenyi College, Szombathely, Hungary: Rock radioactivity measurements. In Lunar and Planetary Science XXXII, Abstract #1130, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
11. T. Földi, Sz. Bérczi. (2001): The source of water molecules in the vicinity of the Moon. In Lunar and Planetary Science XXXII, Abstract #1148, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
12. Szilassi L., Karsai J., Pataki T., Kabai S., Bérczi Sz. (2001): How interactive graphical modeling helps space science and geometry education in Hungary. In Lunar and Planetary Science XXXII, Abstract #1184, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
13. Földi T., Bérczi Sz., Koris A., Kovács B., Hegyi S., Kovács Zs. I., Roskó F. (2001): New experiment plans (electrostatic, lunar dust measuring, bio-filtering) to the Hunveyor educational planetary landers of universities and colleges in Hungary. In Lunar and Planetary Science XXXII, Abstract #1301, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
14. Rakonczai J., Hargitai H., Bérczi Sz. (2001): Comparison of the ancient meandering riverbeds in the Chryse Region, Mars, and on the Tisza flooded basin in the Carpathian Basin, Earth.  In Lunar and Planetary Science XXXII, Abst #1507, Lunar Planet. Institute, Houston (CD-ROM).
15. Horváth A., Gánti T., Gesztesi A., Bérczi Sz., Szathmáry E. (2001): Probable evidences of recent biological activity on Mars: Appearance and growing of Dark Dune Spots in the South Polar Region.  In Lunar and Planetary Science XXXII, Abstract #1543, Lunar and Planetary Institute, Houston (CD-ROM).
16. Sz. Bérczi, B. Lukács (2001): Search for ammonia containing life building blocks in Outer Solar System. In Forum on Innovative Approaches to Outer Planetary Exploration 2001–2020, p. 5. LPI Contribution No. 1084. Lunar and Planetary Institute, Houston.
17. T. Földi, Sz. Bérczi (2001): Indicating the deep structure (below the icy and liquid layers) of Europa and Titan by measurements with a giant solenoid system on board of an orbiting space probe. In Forum on Innovative Approaches to Outer Planetary Exploration 2001–2020, p. 28. LPI Contribution No. 1084. Lunar and Planetary Institute, Houston.
18. T. Földi, Sz. Bérczi (2001): Quasiatmospheric Electrostatic Processes on Dusty Planetary Surfaces: Electrostatic Dust and Water  molecule Coagulation and Transport to the Poles. 26th NIPR Symposium Antarctic Meteorites, Tokyo, p. 21-23.
19. Bérczi Sz., Józsa S., Szakmány Gy., Dimén A., Deák F., Borbéi F., Florea N., Peter A., Fabriczy A., Földi T., Gál A., Kubovics I., Puskás Z., Unger Z. (2001): Tentative TTT-diagram from Textures of Basalts and Basaltic Clasts of the NASA Educational Set: Comparisons to Terrestrial Basalts. 26th NIPR Symposium Antarctic Meteorites, Tokyo, p. 7-9.
20. T. Földi, Sz. Bérczi (2001): Measurements on the ion-cloud levitating above the Lunar surface: Experiments and modelling on Hunveyor experimental lander. 64. Met. Soc. Ann. Meeting, Abst #5126, (Rome, Vatican City, 10-15. Sept, 2001)
21. S. Hegyi, Sz. Bérczi, Zs. Kovács, T. Földi, S. Kabai, V. Sándor, V. Cech, F. Roskó (2001): Antarctica, Mars, Moon: Comparative planetary surface geology and on ite experiments and modelling via robotics by Hunveyor experimental lander. . 64. Met. Soc. Ann. Meeting, Abst #5402, (Rome, Vatican City, 10-15. Sept, 2001)
22. I. Kubovics, Sz. Bérczi, Gy. Don, Z. Ditrói-Puskás, K. Gál-Sólymos, T. Földi, P. Solt, Gy. Záray (2001): New studies on meteorites from Hungary: Corrections in the London Meteorite Catalogue dataset. 64. Met. Soc. Ann. Meeting, Abst #5365, (Rome, Vatican City, 10-15. Sept, 2001)



Kutatók az ELTE TTK Kozmikus Anyagokat Viszgáló Űrkutató Csoportjában, intézményi és kutatási programok szerint: (MTA Geonómia Biz., MTA Anyagfejlődési A.Biz. ELTE TTK tanszékek, stb.)

ELTE Kőzettani Tsz.
Ditrói-Puskás Zuárd

Gál-Sólymos Kamilla
Szakmány György
Józsa Sándor
ELTE T. Földrajz Tsz.Planetológia Csop.
Hargitai Henrik (dokt.)
Kereszturi Ákos(dokt.)
Sik András
 

MTA Geonómia Biz.Kubovics Imre, elnök
Cserepes László

Dudich Endre (MAFI)
Hadnagy Árpád (Cluj)
Illés Erzsébet (CSIKI)Nagy Béla (MTA)
Póka Teréz (MTA GKL)
Szöőr Gyula (KLTE)
Záray Gyula (ELTE)
 

MTA Anyagfejlődési AB.
Lukács Béla, elnök

Holba Ágnes (KFKI)
Földi Tivadar /FÖLDIX)
Gévay Gábor (JATE)
Kabai Sándor (UNICO)Papp Éva (Canberra)
Gál Miklós (Kémia Tsz.)
Mészáros István (OOI)
Arday Attila (dokt.)
 

Hunveyor csoportok


      (c) 2001 ELTE TTK Planetológiai csoport, weblap: Hargitai Henrik